Існують дукачі, які дослідники між собою називають “унікальними”. Їх унікальність може полягати в їх одиничному екземплярі, в оригінальності оформлення банта, не типовості медальйону або, наприклад, в історії походження. До таких дукачей твердо можна віднести дукач світлину якого розміщено нижче.
Це - дукач прилуцького зразку др.пол. ХІХ ст. Його особливість заключається в медальйоні, в якості якого використали повторення медалі 1762 р. на смерть російського вельможі Олексія Петровича Бестужева-Рюміна (1693-1766 рр.). На лицьовому боці зображено погрудний портрет вельможі в короні, на зворотному боці - Віра і Твердість, що стоять біля труни й покладають на неї пальмову гілку й вінок
Найцікавіше те, що О.П. Бестужев-Рюмін мав своєрідне відчуття гумору і замовив собі таку медаль ще за життя і, як можна припустити, щедро ділився її екземплярами з іншими. Деякі його "подарунки" та повторення з них знайшли своє продовження в дукачах. Ігор Спаський в своїй книзі “Дукати і дукачі України” описує кілька таких прикрас з колекції Ермітажу (РФ), одна з яких, ймовірно, з оригінальною медаллю. До нашого часу збереглися буквально одиничні екземпляри дукачів з такими медальонами.
Ярослава Коваленко,
кандидат історичних наук
Інші публікації:
- Дукач - це печатка, що засвідчує українство
- Медальйони в дукачах: духовне і матеріальне
- Ягнусок - дукач із "серцем"
- Нагородна медаль в Дукачах
- Стисло про символи в прикрасах: Покрова, Дерево-Життя. Минуле і сучасне
- Біблійні сюжети у дукачах
- Слобожанські дукачі
- Сережки - українська народна прикраса др.пол.ХІХ-поч.ХХст.
Відео за темою:
Коментарі
Дописати коментар