Символи, як уособлення категорій цінностей, відіграють ключову роль у нашому житті. Вони наче маяки, що визначають життєвий шлях відповідно до системи цінностей людини. Вони передаються людині з покоління в покоління у візуальних (у зображеннях), поведінкових (обрядах, традиціях, ...), звукових (пісні, казки, ...) інтерпретаціях. Упродовж свого життя ми постійно на свідомому чи підсвідомому рівнях звертаємося до них. В певний період одні символи стають актуальними, інші - відходять на задній план. У історії багато прикладів, коли саме через певні символи починалися великі війни, і сучасна російсько-Українська війна є яскравим прикладом цього (війна московитів за Київ, символ історії України-Русі до якої вони хочуть себе приписати і тим самим визначити себе в системі координат народів світу).
* Сучасні "вереміївські" дукачі
Однією з візуальних форм передачі символів є прикраси. Завдання прикрас - не лише прикрасити людину з візуальної точки зору, але й підкреслити індивідуальність свого власника, розкрити його особливості. Ми прикрашаємо себе тим, що нам припадає до душі, відповідає нашим смакам і цінностям, і таким чином, прикраси про нас можуть сказати більше ніж ми самі про себе.На фото дукачі з вереміївським бантом, який є реплікою давнього дукача. Сюжети в медальйонах - сучасна робота. Вони є важливими символами українського народу, які в наші буремні часи отримали особливого значення.
** Вереміївський дукач "Дерево-Життя"
«Дерево-Життя» - давній український символ роду, який шанувався українцями з сивої давнини (ще з дохристиянських часів). Цей символ роду (родини, сім'ї) був чи не найбільш ключовим для українців, бо поки рід цілий і є родинна підтримка, людину важко зламати, підкорити. Саме тому, в часи російської імперії, радянського періоду і сучасної московщини владою робилося / робиться все, щоб людей позбавити їх родинної пам'яті (переписувалися / переписуються прізвища, знищувалися / знищуються документи, архіви та ін.). Сюжет "Дерево-Життя" був дуже поширений в українських рушниках, які як оберег вивішували над іконами. Зараз, це символ виживання українців як нації. В медальйоні дукача зображена сучасна інтерпретація цього символу.
*** Вереміївський дукач "Покрова"
«Покрова» - походить цей символ із однієї християнської легенди, згідно з якою Божа Матір покрила покровом осаджений Константинополь і його мешканців, а після цього в небі здійнявся великий буревій, який не дав змоги ворогам захопити це місто. Звідси і вважається, що Божа Матір-Покрова покриває (захищає) від ворогів і нещастя, і стає на захист тих, хто боронить свою землю. Цей символ дуже шанувався українським козацтвом. Саме з цієї причини День українського козацтва, День захисників і захисниць України та дата заснування УПА припадають на 1 жовтня - Свято Покрови (деякі історики цей день заснування УПА заперечують). У наші дні через російсько-українську війну для українців цей символ став ключовим. Покрова в такому виконанні, як на фото, у сучасних традиційних прикрасах - одна з найпоширеніших. Це є сучасна робота.
Ярослава Коваленко
Коментарі
Дописати коментар