Юрій Коваленко, реставратор і колекціонер українських традиційних прикрас розповідає про те, чому так мало старих дукачів в гарному стані збереглося до нашого часу, про складнощі реставрації "побитих", "викопних" прикрас. Згадує історію про "побиті" дукачі з села Іркліїв, що на Черкащині (Чорнобаївський район), розкриває роль торгзінів* (або в розмовній мові "торгсин" похідна назва від російської мови). Розмову записано 14 квітня 2019 р.
Автори відеоролику - Ганна Яровенко, Ярослава Коваленко
*Торгзін (Всесоюзна контора по торгівля з іноземцями) - спеціалізована державна установа, яка займалася золото-валютними операціями. До її відповідальності належала спеціалізована мережа магазинів в якому товари продавалися виключно за валюту або спеціальні бони, які видавалися в обмін на коштовні метали або каміння. Звичайна радянська грошова одиниця в мережі цих магазинів не використовувалася. Офіційно вважалося, що мережа магазинів Торгзіну передбачена для обслуговування іноземців, проте фактично - через неї проводилася "добровільна" викачка коштовних речей з місцевого населення. Біля 70% надходжень цієї мережі становили надходження від радянських громадян. В Україні Торгзін почав діяти у 1932 р., в СРСР він існував упродовж 1931-1936 рр. Розквіт діяльності мережі магазинів Торгзіну в Україні припадає на роки Голоомору 1932-1933 рр.
Інше відео:
- Сережки - українська народна прикраса кін.ХІХ-поч.ХХст
- Ярослава Коваленко стисло про походження дукачів (Легедзине - 27 липня 2019 р.)
- Розповідь Владислава Печерського про дукачі, їх цінність та історію одного з них
- Виступ Віктора Векленка про нагрудні і натільні хрести (Черкащина, Київщина, Житомирщина і Чернігівщина), Черкаси - 28 вересня 2018р.
- Промова В.Фісуна про коралове намисто і дукачі, (Черкаси - 21 квітня 208 р.)
- Виступ Володимира Щибря про українські народні прикраси які носили на Волині, (Рівне - 2 вересня 2018 р.)
- Виступ Юрія Коваленка в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв, (Київ - 11 травня, 2018 р.)
- Виступ Владислава Печерського про символічне значення дукачів в українській історії та людей, які їх "повернули" із небуття, (Київ - 11 травня, 2018 р.)
- Виступ Валерія Фісуна в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв про історію дукача і його сьогодення (Київ - 11 травня, 2018 р.)
- Історія реконструкції: "Артилерійський" весільний дукач
- Плетені дукачі
Коментарі
Дописати коментар